Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zanocuj w lesie

Wszystkich miłośników biwakowania zachęcamy do skorzystania z programu!

Zachęcamy do skorzystania z programu Zanocuj w lesie

 

Jeśli chcesz odpocząć od zgiełku miasta skorzystaj z możliwości noclegu na łonie natury - takie doświadczenie z pewnością zapamiętasz na długi czas! W całej Polsce zostały wyznaczone tereny, w których każdy może biwakować "na dziko". W Nadleśnictwie Bielsko zlokalizowane są one w Dolinie Wapienicy oraz Jaworzu Nałężu.

Kliknij w poniższą grafikę aby otworzyć link do mapy online:

 

 

Lokalizacja widoczna jest również na mapie oraz z poziomu aplikacji mBDL [link] (android) lub [link] iPhone (IOS), z menu wybierz - mapy BDL - mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

1. Regulaminem korzystania z obszaru [link do regulaminu]

Pamiętaj! Na naszym obszarze wyznaczone są 2 miejsca, w których można zrobić ognisko: w Jaworzu Nałężu przy wiacie (niedaleko kaplicy) oraz na Dębowcu (za schroniskiem). Nadleśnictwo nie zaopatruje tych miejsc w drewno, należy je ze sobą przynieść. 

2. Przed wyjściem do lasu sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem -> mapa okresowego zakazu wstępu do lasu

3. Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu.

4. Z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków. Skontaktuj się z Nadleśnictwem, celem uzyskania tych informacji.

5. W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!

Przypominamy! Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu, musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa.

Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [link] oraz przesłanie go na adres bielsko@katowice.lasy.gov.pl, nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do Nadleśnictwa:

tel. 33 818-31-69, bielsko@katowice.lasy.gov.pl

 

Materiały do pobrania dostępne są na dole strony.

Nadleśnictwo Bielsko przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program Lasów Państwowych  pn. „Zanocuj w lesie”.

Dla osób, które chcą lepiej zapoznać się z tematem Lasy Państwowe przygotowały Turystyka w Lasach Państwowych - YouTube