Wydawca treści Wydawca treści

Ścieżka edukacyjna w Zabrzegu

Nowa ścieżka edukacyjna prezentuje ciekawostki przyrodnicze i przybliża zasady gospodarki leśnej.

 Las ma dla wszystkich wymiar gospodarczy, ale ważne są jego funkcje społeczne. To przecież świetne miejsce do uprawiania sportów, turystyki pieszej i rowerowej. Ścieżka w Zabrzegu, wzbogacona 10 tablicami, pomaga dowiedzieć się czegoś więcej na temat występujących w tutejszych lasach drzewach i zwierzętach. Pozwala poznać zasady funkcjonowania gospodarki leśnej prowadzonej w Lasach Państwowych. Przedstawia również m.in. walory Rezerwatu Rotuz – cennego torfowiska, oraz omawia Obszar Natura 2000, który jest ostoją ptasią o znaczeniu międzynarodowym, a który obejmuje Zbiornik Goczałkowicki oraz przyległe stawy i lasy.

 

Ścieżka o długości 3,3 km rozpoczyna się przy tylnej bramie stadionu w Zabrzegu, na końcu ulicy Spacerowej na linii lasu, gdzie ustawiono pierwszą tablicę z mapą ścieżki, a kończy na wale zapory (od strony Czarnolesia). Do ścieżki prowadzą trzy alternatywne krótkie szlaki dojściowe - od głównej bramy stadionu w Zabrzegu (ul. Stadionowa), od Zespołu Szkół (ul. Pytla) oraz od wejścia schodami na wał zapory, na końcu ulicy Do Zapory (stąd można dojść na koniec ścieżki). Przyjezdni mogą tutaj pozostawić samochód i udać się na szlak pieszo. Na początku każdego szlaku z dojściem do ścieżki postawiono tablice z właściwą informacją i mapą, które wskazują, jak trafić na ścieżkę.

Na końcu ścieżki, przy dziesiątej tablicy wybudowana została wiata, która jest idealnym przystankiem po przejściu ścieżki. Wrócić można skrótem do ścieżki lub wałem zapory i ulicami Do Zapory i Spacerową w zależności od punktu wyjścia i wybranej wersji przejścia.