Asset Publisher Asset Publisher

Ścieżka biegowa W Dolinie Wapienicy-opis

Ścieżka biegowa W Dolinie Wapienicy-opis

Ścieżka biegowa położona jest w Nadleśnictwie Bielsko w Dolinie Wapienicy.

 

Ministerstwo Środowiska i Lasy Państwowe podjęły inicjatywę wytyczenia 25 ścieżek biegowych, w ramach projektu "Wolność jest w naturze", upamiętniając w ten sposób rocznicę wydarzeń z 1989r.

Ścieżka  rozpoczyna się przy parkingu leśnym w Wapienicy przy ul. Tartacznej. Należy przejść przez rzekę mostkiem aby dojść do punktu START/META. Tutaj znajdują się tablice „Trenuj w lesie" z instruktażem do wykonania przedbiegowej rozgrzewki i ćwiczeń rozciągających po biegu.

Początkowy odcinek trasy jest idealny dla początkujących biegaczy i cechuje się niewielkimi różnicami wysokości. Kolejny etap za Zaporą Wapienica to trasa dla zaawansowanych biegaczy i pnie się wysoko w góry. Uczestnicy trasy zgodnie ze swoimi możliwościami mogą dowolnie skracać trasę robiąc np. pętlę dookoła Zapory i wracając w kierunku punktu START/META. 
 

Najważniejsze parametry trasy:

- długość 12,5 km

- najniższy punkt: 422 m. n.p.m

- najwyższy punkt 705 m. n.p.m.

- różnica wysokości  283 m.

    

 
 
 
Projekt "WOLNOŚĆ JEST W NATURZE"
 
Na terenie 17 regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych zostały wyznaczone trasy biegowe w postaci pętli, które zaczynają się i kończą przy istniejących parkingach leśnych lub miejscach postoju pojazdów. Doskonale nadają się do spacerów, joggingu, jazdy na biegówkach czy nordic walkingu.
 
Łatwy dostęp do tras, usytuowanie w pobliżu miast oraz infrastruktura parkingowa pozwolą korzystać z nich przez cały rok. Trasy zostały wytyczone wokół rezerwatów, obszarów Natura 2000, ciekawych obiektów przyrodniczych, nierzadko wzdłuż ścieżek dydaktycznych, w pobliżu rzek i jezior leśnych, tak, aby biegający mogli dostrzec walory polskich lasów. Część z tras wyposażona jest także w przyrządy do ćwiczeń siłowych na świeżym powietrzu.
 
 
Akcja „Wolność jest w naturze" to doskonały przykład udostępniania lasu społeczeństwu, a zarazem upamiętniania ważnych momentów historii Polski.