Asset Publisher Asset Publisher

Spotkanie z lasem

O lesie na XX Festiwalu Nauki i Sztuki ATH w Bielsku-Białej

W tym roku XX edycja Festiwalu Nauki i Sztuki ATH zbiegła się z półwieczem powstania filii Politechniki Łódzkiej w Bielsku-Białej, z której powstała Akademia Techniczno-Humanistyczna. Festiwalowi towarzyszą wykłady, pokazy i konkursy. Hasłem tegorocznego Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki jest parafraza myśli Platona - Sztuka nie zmieni świata, ale może zmienić ludzi, a oni świat.

29 maja uczelnia otworzyła swoje drzwi najmłodszym i stała się Akademią Młodych Talentów. Akademia stała się idealnym miejscem na SPOTKANIE Z LASEM zorganizowane przez Nadleśnictwo Bielsko oraz „Sieć współpracy i samokształcenia nauczycieli przedmiotów przyrodniczych i inicjatorów akcji ekologicznych” działającej od dwóch lat w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej.
 

Wiedza o przyrodzie i lesie została pogłębiona przez aktywny udział w zajęciach na następujących stanowiskach edukacyjnych:

Stanowisko 1 – Wyprawa do lasu

mgr inż. Barbara Michałek-Piernik RODN „WOM” w Bielsku-Białej oraz uczniowie: Olivia Boyle  i Adrian Kupczak – VI Liceum Ogólnokształcące w Bielsku-Białej i Franciszek Ślusarczyk – Szkoła Podstawowa nr 32 w Bielsku-Białej

Uczestnicy zapoznali się zasadami przygotowania się do wyprawy oraz zachowania się w lesie, tak aby wycieczka była bezpieczna i przyjemna. Mieli również możliwość obserwacji przez lornetkę terenu wokół uczelni.                             

 

Stanowisko 2 – Śladami zwierząt

mgr Gabriela Guściora-Konieczna Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej oraz uczniowie VI Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej: Katarzyna Sowa i  Zuzanna Kłaptocz.

Uczestnicy zapoznali się ze śladami, jakie pozostawiają zwierzęta, a następnie nauczyli się rozpoznawać tropy zwierząt odciskając je w piasku i dopasowując na tablicy tropów. Każdy uczestnik otrzymał szablon zwierzątka zrobiony ze sklejki a organizatorzy stoiska pomogli dzieciom wykonać z nich zawieszki i przybić pieczątki „Pomocnika leśnika”.

 

Stanowisko 3 – Drzewa pod lupą

mgr Dorota Kaczmarczyk-Robak Szkoła Podstawowa nr 32 Bielsko-Biała oraz uczniowie klasy VII Karolina Stąsie, Marta Krzak, Julia Wilk i  Marta Wdas.

Uczniowie zapoznali się z warstwową budową lasu. Uczyli się odróżniać gatunki drzew liściastych i iglastych występujących w polskich lasach po: liściach, szyszkach, owocach i nasionach. Poprzez zabawę dopasowywali puzzle z owocami i nasionami drzew, poznawali kształty liści odrysowując je na kartkach. Każdy uczeń otrzymał szablon liścia wykonany ze sklejki.

 

Stanowisko 4 – Od nasionka do krzesła

mgr inż. Irena Polok, mgr inż. Damian Przybyłek – Nadleśnictwo Bielsko

Uczestnicy warsztatów zapoznali się z cechami najbardziej ekologicznego surowca, jakim jest drewno. Poznali drogę produktu od nasionka zbieranego z szyszek do produktu końcowego jakim jest krzesło. Dzieci wymieniały liczne produkty z drewna, którymi na co dzień się otaczają. Dla odważnych przygotowane były skrzynie „Zgaduj zgadula” gdzie tylko na podstawie dotyku dzieci musiały odgadnąć zawartość skrzyń.

 

Przygotowane zabawy dydaktyczne stworzyły możliwość nauki przez doświadczenie. Wartością dodaną wydarzenia była integracja starszych uczniów, którzy wcielili się w rolę edukatorów, z dziećmi w wieku przedszkolnym.