Asset Publisher Asset Publisher

Rozmawiali o darach lasu

W dniach 27-28 września 2018 odbyły się IV warsztaty dla nauczycieli z terenu Nadleśnictwa Bielsko z cyklu „O lesie w lesie”. W tym roku pod hasłem „Dary lasu”.

W I dniu warsztatów dzięki gościnności Nadleśnictwa Wisła, nauczyciele mieli możliwość zapoznania się z prowadzoną w Lasach Państwowych gospodarką leśną i prowadzonymi metodami walki z kornikiem drukarzem w Beskidach. Uczestnicy zwiedzali Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Istebnej oraz Karpacki Bank Genów i szkółkę kontenerową w Jaworzynce Wyrchczadeczce. Ciekawym punktem była wizyta w Wolierowej Hodowli Głuszca i prezentacja metod restytucji tego gatunku. Darem lasu są produkty pszczelarskie stąd punktem programu było rozwijające się w Nadleśnictwie Wisła gospodarstwo pszczelarskie. Całość warsztatów poprowadził Pan Zenon Rzońca – Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Wisła.

W II dniu warsztatów uczestnicy poznali różnorodność darów lasu. Interesujący był wykład Pani Lucyny Skrudlik-Augustyniak – nauczyciela Szkoły Podstawowej nr 2 w Ligocie Miliardowicach o wykorzystaniu darów lasu w ziołolecznictwie, medycynie i kosmetologii. Powrót do natury to coraz większy trend w medycynie, gdzie wykorzystuje się różnorodne części roślin od korzeni i bulw, po liście, pączki i korę. Zawarte w roślinach substancje takie jak antocyjany (np. borówka czernica), azuleny (np. rumianek), garbniki (np. kora dębu), salicylany (np. kora wierzby)  czy witaminy (np. rokitnik) stanowią naturalną aptekę, do której warto sięgać.

W czasie zajęć prowadzonych przez Panią Irenę Polok – edukatora Nadleśnictwa Bielsko uczestnicy musieli wykazać się znajomością podstawowych gatunków grzybów jadalnych i trujących polskich lasów, tropów zwierząt, owoców, nasion i szyszek drzew i krzewów, właściwościami drewna. Drewno i owoce runa leśnego są bardzo mierzalnymi darami lasu,  z których korzystamy codziennie. Na zajęciach podkreślono również, że ważnym, choć niemierzalnym, darem lasu jest przestrzeń na pracę, sport i wypoczynek ludzi. 

Pani Barbara Michałek-Piernik – konsultant Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w B-B przypomniała o sposobie powstawania węgla drzewnego, który pomimo, iż ma pochodzenie organiczne i jest do dziś produkowany, jest często mylony z węglem kamiennym wydobywanym z kopalni.

Za dar lasu od wieków uważana była dziczyzna. Pan Michał Jordan – Łowczy Okręgowy przedstawił zasady prowadzenia gospodarki łowieckiej w Polsce oraz omówił obecny stan zagrożenia ze strony Afrykańskiego Pomoru Świń w Polsce. Całość warsztatów zakończył poczęstunek z dziczyzny.

Warsztaty dla nauczycieli „O lesie w lesie” organizują Nadleśnictwo Bielsko, Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli WOM w Bielsku-Białej i Zespół Obsługi Placówek Oświatowych w Czechowicach-Dziedzicach.