Asset Publisher Asset Publisher

Edukacja leśna - pespektywa na kolejne 10 lat

30 czerwca w siedzibie Nadleśnictwa Bielsko spotkała się Komisja „Programu edukacji leśnej społeczeństwa w Nadleśnictwie Bielsko na lata 2018-2027"

Nadleśnictwo Bielsko jest w trakcie opracowywania Plan Urządzenia Lasu na lata 2018-2027. Program edukacji leśnej społeczeństwa jest jednym z jego elementów.

W spotkaniu wzięli udział zarówno przedstawiciele Lasów Państwowych jak i przedstawiciele lokalnych instytucji i organizacji zajmujących się edukacją ekologiczną. Gości przywitał Nadleśniczy Hubert Kobarski, a całość spotkania poprowadziła Zastępca Nadleśniczego – Izabela Pigan oraz edukator Nadleśnictwa Bielsko – Irena Polok. Wśród gości znaleźli się m. in.: Jacek Bożek – Prezes Klubu Gaja, Barbara Michałek-Piernik - Koordynator Edukacji Przyrodniczo-Technicznej w Czechowicach-Dziedzicach i Konsultant Metodyczny w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Bielsku-Białej, Jan Solich - Dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty w Bielsku-Białej, Bartosz Czader - Przedstawiciel Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej w Jaworzu, Zbigniew Konieczny - Prezes Stowarzyszenia Mieszkańców Wapienicy, przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, przedstawiciele Zieleni Miejskiej Sp. z o.o. w Bielsku Białej, Magdalena Jasińska oraz Gabriela Guściora-Konieczna - nauczyciele współpracujący od lat z Nadleśnictwem Bielsko. Ze strony Lasów Państwowych, oprócz Gospodarzy, w spotkaniu udział wzięli przedstawiciele sąsiednich Nadleśnictw – Kobiór oraz Ustroń, a także przedstawiciele RDLP w Katowicach.

Głównym elementem dyskusji podczas obrad Komisji była kwestia ustalenia odbiorców działań edukacyjnych, podejmowanych przez Lasy Państwowe. Rozważano także treści, które edukator powinien poruszyć podczas spotkań z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Edukacja leśna społeczeństwa jest jednym z podstawowych zadań realizowanych przez Lasy Państwowe, wynikającym z założeń Polityki Leśnej Państwa i przyjętych „Kierunków rozwoju edukacji leśnej społeczeństwa w Lasach Państwowych". Tematyka zajęć edukacyjnych jest bardzo szeroka, to m.in: praca leśnika, ochrona przyrody w lasach,  rozpoznawanie podstawowych gatunków lasotwórczych, znajomość mieszkańców naszych lasów, rola lasu i jego funkcje, zrównoważona gospodarka leśna, drewno jako niezastąpiony i odnawialny surowiec.

Prace Komisji mają na celu stworzenie Programu, który będzie zawierał wytyczne do prowadzenia działalności edukacyjnej Nadleśnictwa na kolejne 10 lat. Drugie spotkanie Komisji przewidziane jest na wrzesień 2017r.