Asset Publisher Asset Publisher

Drewno w roli głównej

III warsztaty dla nauczycieli odbyły się 16-17 października na terenie Nadleśnictwa Bielsko

 

Papier, stół, krzesło, zapałki, rzeźby, instrumenty muzyczne, opał na zimę…

 

Można długo wymieniać zastosowanie i wykorzystanie drewna. To właśnie las daje nam najcenniejszy i najbardziej ekologiczny surowiec naturalny, czyli drewno. O pochodzeniu drewna, jego właściwościach i zastosowaniu rozmawiali uczestnicy III edycji warsztatów dla nauczycieli „O lesie w lesie – czyli drewno w roli głównej”, odbywających się 16 - 17 października 2017r. na terenie Nadleśnictwa Bielsko.

         W pierwszym dniu warsztatów uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z prowadzoną w Lasach Państwowych gospodarką leśną. O zasadach hodowania sadzonek drzew leśnych na szkółce opowiedział Marek Haczek – leśniczy szkółkarz w Nadleśnictwie Bielsko.

Irena Polok - edukator w Nadleśnictwie Bielsko poprowadziła praktyczne warsztaty terenowe pokazujące najważniejsze zadania leśnika w poszczególnych fazach życia lasu od uprawy do dojrzałego drzewostanu. Własnoręczny pomiar pierśnicy, czyli średnicy drzewa na wysokości 1,3m od ziemi, czy pomiar wysokości drzewa wysokościomierzem stanowił nie lada wyzwanie dla uczestników.

Kolejnym punktem programu warsztatów było zapoznanie się z zaletami i wadami drewna, które decydują o jego możliwościach użytkowania w życiu codziennym. Na przykład drewno merbau, palisandru, balsy czy eukaliptusa, często sprowadzane z lasów Ameryki Południowej, Afryki czy Południowo-Wschodniej Azji staje się tak popularne, że coraz częściej trafia do europejskich domów, jako element wykończeniowy.

Drugi dzień warsztatów poświęcony został omówieniu zastosowania i wykorzystania drewna; drewno w roli surowca energetycznego oraz drewno w muzyce i w sztuce.

Barbara Michałek-Piernik - konsultant Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej przedstawiła informacje dotyczące obowiązującej od 1 września br. w województwie śląskim uchwały antysmogowej. Przypomniała o zakazie palenia w piecach mułem, flotem, węglem brunatnym oraz mokrym drewnem. Uczestnicy warsztatów obejrzeli gatunki węgli kopalnych oraz produkty przeróbki przemysłowej węgla kamiennego, w zakładach przeróbki mechanicznej oraz w zakładach koksowniczych, co z kolei umożliwiło nauczycielom wykonanie dalszych ćwiczeń praktycznych. Zadania polegały na: wskazaniu określonego rodzaju paliwa, rozpoznaniu gatunku drewna na podstawie jego tekstury oraz ciężaru właściwego reprezentatywnych próbek drewna, a ponadto określeniu parametrów, jakie musi spełniać drewno, aby mogło zostać wykorzystane jako opał do kominków i pieców, a w trakcie procesu spalania dostarczyć dużą ilość ciepła oraz małą ilość dymu.

 

Niezwykle interesujący wykład dotyczący znaczenia drewna dla rozwoju cywilizacji i kultury człowieka wygłosił Bartosz Czader – przedstawiciel Muzeum Fauny i Flory Morskiej w Jaworzu. Prelegent podczas wystąpienia szeroko omówił wykorzystanie drewna w tworzeniu instrumentów muzycznych, broni i rzeźby od czasów prehistorycznych, po dzień dzisiejszy. Można było zobaczyć kolekcję rzeźb autora, które zostały otrzymane z drewna 25 różnych gatunków drzew i krzewów.

Warsztaty zakończyło własnoręczne przygotowanie drewnianej skrzynki. O metodach ozdabiania drewna, w tym z wykorzystaniem ekologicznych materiałów (takich jak resztki gazet, materiałów) opowiedziała Agnieszka Ziółkowska - nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Czechowicach-Dziedzicach.

Warsztaty umożliwiły wymianę doświadczeń pomiędzy nauczycielami aktywnymi na polu edukacji przyrodniczo-leśnej, a wskazane podczas szkolenia formy aktywności na pewno wpłyną na uatrakcyjnienie realizacji nowych podstaw programowych z przedmiotów przyrodniczych oraz służyć będą wzmocnieniu wychowawczej roli szkoły.

Warsztaty "O lesie w lesie" odbyły się po raz trzeci, a ich głównym celem jest popularyzacja atrakcyjnych form i metod pracy oraz podniesienie jakości edukacji matematyczno-przyrodniczej.

III edycja warsztatów „O lesie w lesie” została zorganizowana przez Lasy Państwowe Nadleśnictwo Bielsko, Regionalny Ośrodek Doskonalenia nauczycieli ‘WOM” w Bielsku-Białej oraz Zespół Obsługi Placówek Oświatowych w Czechowicach-Dziedzicach. Organizatorów warsztatów podczas ich podsumowania i wręczenia zaświadczeń o ukończeniu szkolenia reprezentowali: Nadleśniczy Nadleśnictwa Bielsko Pan Hubert Kobarski, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej Pan Władysław Mąsior oraz Dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Czechowicach-Dziedzicach Pan Mirosław Olek.

 

Tekst: Barbara Michałek-Piernik – konsultant RODN”WOM” w Bielsku-Białej

Irena Polok – edukator Nadleśnictwa Bielsko.