Asset Publisher Asset Publisher

Akcja „Sprzątamy Beskidy z PTT 2019”

Polskie Towarzystwo Tatrzańskie zainaugurowało akcję 27 kwietnia na terenie Nadleśnictwa Bielsko

Inauguracja akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2019” zbiegła się w czasie z zawieszeniem strajku przez nauczycieli oraz niezbyt korzystną pogodą. Pomimo tego na szlaki Beskidu Śląskiego w rejonie Klimczoka wybrało się 176 osób, w tym 115 dzieci i młodzieży, mających chęć oczyścić szlaki i ich okolice z różnego rodzaju śmieci.


Grupka z koziańskiego koła PTT zbierała śmieci na żółtym szlaku z Wapienicy przez Szyndzielnię i szczyt Klimczoka. SK PTT „Groniczki” z SP1 w Kozach również porządkowało żółty szlak, ale od strony Mesznej przez Chatę na Groniu. Ze Szczyrku Biłej wędrowały dwie grupy młodzieży z chrzanowskiego oddziału PTT. Pierwsza przez Przełęcz Karkoszczonkę ku Siodłu pod Klimczokiem, druga kombinacją szlaku zielonego i niebieskiego w tym samym kierunku. Z Bystrej na szlaki wyruszyły aż trzy grupy. SK PTT „Diablaki” sprzątało czerwony szlak biegnący przy ruinach dawnego kąpieliska pod Magurą, z kolei seniorzy postanowili uprzątnąć zielony szlak prowadzący przez Przełęcz Kołowrót.

Ostatnią grupę stanowili podopieczni Fundacji Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia z placówek w Międzyświeciu, Pszczynie i Zebrzydowicach, członkowie bielskiego oddziału PTT oraz przedstawiciel SK PTT „Krokus” z Rybarzowic. Ta grupa sprzątała niebieski szlak z Bystrej do schroniska „Klimczok”, a na szlaku towarzyszył jej leśniczy leśnictwa Bystra Mirosław Kubas, który ciekawie opowiadał młodzieży o życiu lasu.


Łącznie podczas akcji posprzątano niemal 40 kilometrów szlaków w rejonie Klimczoka zbierając z nich aż 2160 litrów różnego rodzaju śmieci. Były tradycyjnie puszki i butelki, były części samochodowe głęboko w lesie, pusty kanister, a nawet gruby i ciężki łańcuch.

Nadleśnictwo Bielsko dziękuje uczestnikom akcji za dbanie o to aby lasy pozostawały czystym, przyjaznym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Nadleśnictwo dziękuje organizatorom za wspaniałą akcję kształtującą pozytywne postawy wobec środowiska i przyrody.

 

Tekst i zdjęcia: STRONA PTT ODDZIAŁ W BIELSKU-BIAŁEJ.