Asset Publisher Asset Publisher

Akcja „Budka”

Nadleśnictwo Bielsko wspólnie z Zespołem Szkół im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej przygotowało budki lęgowe dla ptaków.

Uczniowie z klas szkół: podstawowej , gimnazjum i liceum skręcili ponad 100 drewnianych „domków"  dla ptaków, które leśnicy zawieszą w lasach otaczających miasto.

Po raz pierwszy Nadleśnictwo Bielsko zorganizowało warsztaty z budowy budek rok temu. Zajęcia prowadziła Irena Polok, edukator z Nadleśnictwa Bielsko, która podczas zajęć barwnie opowiadała o gatunkach ptaków zamieszkujących beskidzkie lasy i najważniejszych zasadach ich dokarmiania zimą.

 - Nasi uczniowie chcą działać. Niestety, w większości tego typu akcji zwykle nie mogą brać udziału wszystkie chętne klasy - mówi Gabriela Guściora-Konieczna, nauczycielka geografii  w Zespole Szkół im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej.  -Zaangażowanie uczniów w akcję przekonuje, że warto przekazywać wiedzę przyrodniczą poprzez działania przynoszące konkretny efekt.

Jesień to pora czyszczenia starych budek lęgowych i obok wiosny najlepszy czas na powieszenie nowych. Budki skręcone przez uczniów w tegorocznej akcji znajdą miejsce w lasach otaczających miasto. W połowie listopada, po zakończeniu przeglądu  wcześniej zainstalowanych  „domków" dla ptaków, leśnicy  powieszą budki wykonane przez uczniów, tam gdzie najbardziej będą potrzebne skrzydlatym mieszkańcom lasu.

-Naszych uczniów bardzo interesuje dalszy los tych budek. W ubiegłym roku składaliśmy budki z jedną z klas licealistów, którzy później podczas wycieczek do lasu zwracali uwagę, gdzie podobne budki lęgowe zostały umieszczone. Być może były to nawet te, które sami zrobili- opowiada Alicja Faber, nauczycielka biologii w Zespole Szkół im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej.