Lista Aktualności Lista Aktualności

Zanurzeni w lesie

W konkursie recytatorskim uczniowie zaprezentowali literaturę związaną w lasem i przyrodą.

16 października 2018r. w Izbie Edukacji Leśnej Nadleśnictwa Bielsko odbył się wyjątkowy konkurs recytatorski pn. „Zanurzeni w lesie” organizowany przez: Nadleśnictwo Bielsko, Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli WOM w Bielsku-Białej i Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Bielsku-Białej.

Wspaniałą niespodziankę na początku konkursu zrobił uczestnikom aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej Pan Grzegorz Margas, który poprowadził warsztaty na rozgrzewkę. Uczestnicy dowiedzieli  się jak aktorzy przygotowują się do występów na scenie i mieli okazję wykonać ćwiczenia jakie codziennie wykonują profesjonalni aktorzy w Teatrze.

Zadaniem uczestników podczas konkursu było zaprezentowanie poezji i prozy związanej z lasem. Recytowane utwory przeniosły słuchaczy w świat przyrody i pozwoliły na zanurzenie się w lesie. Konkurs pokazał, że las był źródłem inspiracji dla twórców literatury na przestrzeni dziejów a wśród wielu funkcji jakie pełni las warta podkreślenia jest kulturotwórcza rola lasu.

Konkurs oceniało wspaniałe jury. Obradom jury przewodniczył aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej Pan Adam Myrczek. Członkami jury były : Pani Monika Matl – wieloletni dziennikarz Telewizji Polskiej obecnie Edukator w Nadleśnictwie Ustroń oraz Pani Katarzyna Zioła-Zemczak – polonistka, nauczyciel konsultant w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w B-B oraz korektor i redaktor książek.

Jury po długich obradach wyłoniło laureatów 3 pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach wiekowych oraz przyznało łącznie 4 wyróżnienia.

W kategorii klas IV-VI zwyciężył Krzysztof Gumola z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej, który zaprezentował wiersz Bolesława Leśmiana "Topielec" oraz fragment książki "Hobbit" J.R.R. Tolkiena.

Fot. Maciej Chrobak

W kategorii klas VII-VIII i III gimnazjum  zwyciężył Dawid Jurczak ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Czechowicach-Dziedzicach, który zaprezentował wiersz Jarosława Marka Rymkiewicza "Ogród w Milanówku, gipsowe krasnale" oraz "Szlachetne drzewo" Bruno Ferrero.

Fot. Irena Polok

Wręczenie nagród oraz poczęstunek dla uczestników i gości odbyły się w ogrodzie dendrologicznym nadleśnictwa.

Nagrody w kategorii klas IV-VI wręczyli zaproszeni goście: Pani Anna Niemiec-Warzecha – Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w B-B oraz Pan Władysław Mąsior – Dyrektor Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli WOM w B-B.

Laureaci III pierwszych miejsc w kategorii klas IV-VI

Fot. Maciej Chrobak

Laureaci przyznanych wyróżnień w kategorii klas IV-VI

Fot. Maciej Chrobak

Nagrody w kategorii klas VII-VIII oraz III gimnazjum wręczyli  Nadleśniczy Nadleśnictwa Bielsko Pan Marek Czader oraz Przewodniczący Jury Pan Adam Myrczek.

Laureaci III pierwszych miejsc w kategorii klas VII-VIII SP i III gimnazjum

Fot. Maciej Chrobak

Laureaci wyróżnień w kategorii klas VII-VIII SP i IIII gimnazjum

Fot. Maciej Chrobak

Każdy uczestnik konkursu otrzymał nagrodę za udział. Dodatkowo podwójne bilety do Teatru dla laureatów w obu kategoriach sfinansował Teatr Polski w Bielsku-Białej. Nagrody w postaci książek ufundowały Nadleśnictwo Bielsko, RODN WOM w B-B oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w B-B.

Nagrody w postaci 6 plecaków i 10 power banków zostały zakupione dzięki dofinansowaniu ze strony Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w ramach projektu Nadleśnictwa Bielsko pn. „Las dla nas. My dla lasu.”