Lista Aktualności Lista Aktualności

Szczególne wyróżnienie dla Nadleśnictwa Bielsko

Nadleśnictwo Bielsko zostało uhonorowane WYRÓŻNIENIEM w konkursie Ekolaury Polskiej Izby Ekologii w kategorii Edukacja Ekologiczna, Ochrona Przyrody za projekt „Las dla nas. My dla lasu.".

 

Uroczysta gala odbyła się 29 października 2019r. w Kinoteatrze RIALTO w Katowicach gdzie zgromadzili się przedstawiciele biznesu, świata nauki i polityki by podsumować 18. edycję Konkursu. Wyróżnienie podczas gali w imieniu Nadleśnictwa odebrał Nadleśniczy Marek Czader.

Ideą projektu edukacyjnego „Las dla nas. My dla lasu.” jest pokazanie bogactwa przyrodniczego polskich lasów oraz licznych darów lasu ale również kształtowanie pozytywnych postaw wśród dzieci i młodzieży poprzez podejmowanie wspólnych realnych działań na rzecz przyrody i środowiska.

W ramach projektu wdrożone zostały aktywizujące metody nauczania i różnorodne formy organizacyjne; od warsztatów edukacyjnych, akcji sadzenia lasu i konkursu recytatorskiego w środowisku przyrodniczym, poprzez własnoręczne skręcanie budek lęgowych dla ptaków i schronów dla nietoperzy oraz wykonywanie ekologicznych ozdób choinkowych. Projekt angażuje dzieci i młodzież i wykorzystuje ich naturalną aktywność poznawczą, co umożliwia budowanie ich wiedzy przyrodniczej poprzez działania przynoszące konkretny efekt.

Projekt odniósł sukces dzięki ścisłej współpracy z nauczycielami i pedagogami z terenu Nadleśnictwa. Wypracowane wspólnie autorskie materiały projektowe w postaci wystawy roll-upowej  wraz z  kartami pracy stały się wsparciem formalnej edukacji w szkołach a nowatorska metoda nauki dała możliwość rozwijania zainteresowań przyrodniczych ponad 1000 uczniów w roku szkolnym 2018/2019. W kolejnym trwającym roku szkolnym 2019/2020 liczba dzieci i młodzieży biorących udział w pracy  z wystawą może przekroczyć kolejne 1000 uczestników ponieważ już kilkanaście szkół z regionu zgłosiło chęć goszczenia wystawy w swoich murach.

Projekt „Las dla nas. My dla lasu.” w wyjątkowy sposób połączył różne instytucje w działaniach edukacyjnych. Nawiązana została przede wszystkim ścisła współpraca z Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli WOM w Bielsku-Białej oraz z działającą przy Ośrodku siecią nauczycieli przyrodników. Ponadto projekt wsparły takie instytucje jak Teatr Polski w Bielsku-Białej czy  Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej.

Więcej o projekcie można znaleźć: TUTAJ.