Lista Aktualności
Śląskie bez smogu – zadbajmy razem o czyste powietrze
Kampania społeczno-edukacyjna dotyczącej walki ze smogiem „Mogę!#Zatrzymać SMOG”
W ramach kampanii społeczno-edukacyjnej dotyczącej walki ze smogiem „Mogę!#Zatrzymać SMOG” 16 listopada br. w siedzibie Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej odbyła się konferencja szkoleniowa pt. „Problematyka zanieczyszczenia powietrza oraz sposób informowania społeczeństwa o jakości powietrza w województwie śląskim” zorganizowana przez RODN „WOM” w Bielsku-Białej w partnerstwie z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Katowicach Delegatura w Bielsku-Białej oraz Nadleśnictwem Bielsko.
Konferencję otworzył Władysław Mąsior − dyrektor RODN „WOM” w Bielsku-Białej, który przywitał zebranych oraz przedstawił zagadnienia będące przedmiotem szkolenia.
W pierwszej części konferencji Agata Bucko-Serafin − kierownik Delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach − omówiła główne zadania WIOŚ w zakresie monitoringu, oceny jakości powietrza i depozycji pyłów zawieszonych w powietrzu. W Bielsku-Białej WIOŚ realizuje swoje funkcje poprzez dwie stacje pomiarowe: przy ul. Kossak-Szczuckiej oraz ul. Sterniczej, a w bliskiej przyszłości ma powstać trzecia, która skupi się na analizie wpływu ruchu drogowego na jakość powietrza.
Aktualne wyniki badań jakości powietrza oraz prognozy można sprawdzić na stronie internetowej WIOŚ w Katowicach: www.katowice.wios.gov.pl, zakładka „Śląski Monitoring Powietrza”. Do pobrania jest również darmowa, wielosystemowa aplikacja mobilna na telefony komórkowe „Jakość powietrza w Polsce”.
Następnie kierownik zapoznała uczestników z rodzajami emisji wskazując ich udział w zanieczyszczeniu powietrza oraz wyjaśniła znaczenie pojęcia niskiej emisji, jako głównej przyczyny złej jakości powietrza w województwie śląskim. Zostały również podane i omówione czynniki atmosferyczne sprzyjające powstawaniu smogu.
W dalszej części Agata Bucko-Serafin przytoczyła i omówiła zapisy uchwały antysmogowej, podjętej przez Sejmik Województwa Śląskiego i obowiązującej od 1 września 2017 roku na terenie naszego województwa.
W drugiej części konferencji Irena Polok – edukator z Nadleśnictwa Bielsko − przedstawiła zagadnienie wpływu edukacji przyrodniczo-leśnej na kształtowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Przypomniała, że idea zrównoważonego rozwoju formowała się przez wieki, ale wzięła swój początek z leśnictwa. To leśnicy jako pierwsi zaczęli się zastanawiać nad korzystaniem z zasobów przyrody, w taki sposób, aby nie ograniczać ich dla przyszłych pokoleń, pozyskując jednocześnie najcenniejszy i najbardziej ekologiczny surowiec, jakim jest drewno. Irena Polok podkreśliła, że ważnym jest to, aby edukację przyrodniczo-leśną prowadzić, pamiętając o 4 filarach zrównoważonego rozwoju: ekologii, ekonomii, społeczeństwie i kulturze. Prelegentka omówiła aktywność Nadleśnictwa Bielsko na rzecz edukacji, podkreślając że istotnym wnioskiem płynącym z szeregu przeprowadzonych przedsięwzięć, jest przesłanie, aby edukacja przyrodniczo-leśna prowadzona była, w miarę możliwości w środowisku przyrodniczym. Podkreśliła, że lekcja w lesie jest najlepszą formą przyswajania wiedzy o ekosystemie leśnym, ochronie przyrody oraz funkcjonowaniu współczesnego leśnictwa. Miejscem realizacji edukacji przyrodniczo-leśnej mogą być również ogrody przyszkolne, parki i skwery.
Konferencję zakończyło wystąpienie Bartosza Ciopińskiego – Prezesa Stowarzyszenia ECODRIVE z Bielska-Białej – na temat społecznej odpowiedzialności przeciwdziałania występowania smogu każdego z osobna i na wielu płaszczyznach – w domowych systemach grzewczych, ale i w mobilności, ponieważ ok. 15% zanieczyszczeń atmosfery pochodzi z transportu.
Zasady ecodrivingu oraz bezpłatny e-learningowy kurs ecodrivingu, znajdują się na stronie kampanii edukacyjnej www.ecomobilni.pl, Stowarzyszenie ECODRIVE.
Prezes Stowarzyszenia ECODRIVE podkreślił, że sytuacja ta wymaga od nas wyrobienia pewnych nawyków w codziennym życiu, by ograniczyć negatywny wpływ na środowisko. Obserwowany od niedawna rozwój elektromobilności jest jednym z elementów tych działań w transporcie, ale w dalszym ciągu 97% pojazdów napędzanych jest paliwami płynnymi. Rozwiązanie stanowi filozofia ECODRIVE − styl jazdy pozwalający na oszczędności − energii, emisji spalin, hałasu, czasu, zużycia podzespołów i przy okazji, o ile nie należałoby kłaść na ten fakt większego nacisku, poprawy bezpieczeństwa drogowego.
W konferencji uczestniczyli nauczyciele z 4 powiatów subregionu południowego województwa śląskiego, a także przedstawiciele Lasów Państwowych: Izabela Pigan – Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Bielsko oraz Michał Polok – specjalista służby leśnej Nadleśnictwa Wisła.
Kończąc konferencję Barbara Michałek-Piernik – konsultant RODN „WOM” w Bielsku-Białej poinformowała, że w ramach zaplanowanych działań statutowych, Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej będzie w dalszym ciągu inicjował i upowszechniał przedsięwzięcia popularyzujące działania ograniczające powstawanie i oddziaływanie smogu, co ma spowodować aktywizację środowisk przedszkolnych, szkolnych i domowych uczniów, w przedmiotowym zakresie.
W ramach kampanii społeczno-edukacyjnej dotyczącej walki ze smogiem „Mogę! Zatrzymać SMOG”, która potrwa do 14 grudnia 2017 roku zostały przygotowane materiały edukacyjne, stanowiące kompendium wiedzy i informacji na temat źródeł problemu i możliwych rozwiązań. Wszystkie informacje, w różnych formach znajdują się na stronie powietrze.slaskie.pl.