Lista Aktualności Lista Aktualności

Najwyższe drzewo w Polsce rośnie w Nadleśnictwie Bielsko!

W lesie porastającym pasmo góry Klimczok, w gminie Wilkowice w Beskidzie Śląskim rośnie najwyższe drzewo w Polsce. To daglezja zielona (inaczej zwana jedlicą Douglasa), która mierzy aż 57m wysokości i jest nie tylko najwyższym drzewem w kraju, ale wyprzedza dotychczasowych rekordzistów, czyli dwa świerki z BPN i z Rezerwatu Śrubita o 5.5m!

Drzewo zostało odkryte przez leśnika z Nadleśnictwa Bielsko, Pana Rafała Kozubka. Wykorzystał on dane z lotniczego skaningu laserowego (LIDAR) z Centralnego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, a następnie sprawdził je w terenie przy pomocy dalmierza laserowego, uzyskując wynik 56,5 m. Wynik ten został zweryfikowany na 57 m przez Pana Piotra Gacha – znanego pasjonatę drzew, autora strony internetowej www.mojedrzewa.pl. Dokonał on pomiarów przy pomocy dalmierza „Nikon Forestry Pro” z dwóch różnych miejsc, tj. ze stoku, na którym rośnie rekordowe drzewo oraz z przeciwległego stoku. Wynik 57 m to "ostrożna średnia" z wykonanych kilkudziesięciu pomiarów, z których około 90% mieściło się w przedziale 56,5 – 58 m.

Dorodna daglezja rośnie w leśnictwie Biła w otoczeniu niewiele niższych od siebie drzew i dlatego nie wybija się wyraźnie ponad korony, przez co nie została wcześniej zauważona. Praktycznie każde drzewo w jej sąsiedztwie przekracza 45 m wysokości, a przynajmniej cztery mieszczą się w przedziale 53-55m.

Pomimo, iż wiek okazałej daglezji szacuje się na 115 lat, wykazuje ona dużą żywotność i potencjał do tego aby w przyszłości pokonywać kolejne rekordy.