Lista Aktualności Lista Aktualności

Dąb Bolko drzewem roku!

Znamy zwycięzcę konkursu

W tegorocznej, piątej już, edycji konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja zwyciężył dąb Bolko z Hniszowa (woj. lubelskie)! To właśnie on będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku 2016!

W tegorocznym plebiscycie zwycięzca zdobył 5536 głosów, niewiele mniej, bo 4549 uzyskała Reliktowa sosna z Sokolicy dzięki czemu uplasowała się na drugim miejscu. Trzecie miejsce zdobył Grab Jacek uzyskując 1929 głosów. Statuetka Drzewo Roku 2015 trafi do przedstawicieli Gminy Ruda-Huta, którzy zgłosili drzewo do konkursu. Wręczenie nagród odbędzie się w Warszawie (9. października 2015 r.).

W finale 5. edycji konkursu Drzewo Roku znalazło się 16 drzew z nadesłanych 115 zgłoszeń z całej Polski. Podczas głosowania internauci oddali ponad 20 500 ważnych głosów. Na stronie plebiscytu odnotowano ponad 90 000 odsłon.

Zdobywca tytułu Drzewo Roku 2015 dąb Bolko z Hniszowa (woj. lubelskie) – O tym, że Bolka jest niezwykle ważny dla okolicznych mieszkańców świadczy coroczna dwudniowa impreza organizowana w sierpniu z okazji imienin drzewa - Bolkowanie. Mimo tego, że szacowany wiek Bolka waha się między 400 a 800 lat, hniszowianie zgodnie twierdzą że drzewo liczy sobie ich 1000. Jako potwierdzenie podają miejscową legendę, według której w roku 1018 przed przeprawą przez Bug, Bolesław Chrobry spędził noc w Hniszowie, odpoczywając pod młodym wówczas dębem. Stąd też imię Bolko ma pochodzić od zdrobnienia imienia króla Chrobrego. Gmina i jej mieszkańcy starają się by informacje o Bolku i sława potężnego dębu rozchodziły się możliwie najszerzej. Wydają ulotki, foldery, reklamujące ścieżkę historyczno-przyrodniczą w Hniszowie, a wydany niedawno przewodnik po gminie ma tytuł „Spacer z Bolkiem".